Lipicai
Marmagassága: 152-162 cm
A lipicai fajtának nagy kosfeje van, de nem burkolt. Szemei nagyok, élénkek. Feje alacsony tűzésű. Nyaka izmos, magas illesztésű. Háta hosszú, széles, jól izmolt. Ágyéka hosszú, széles, jól izmolt, erős, jól kötött. Fara széles, igen jól izmolt alma vagy dinnye far. Irányultsága vízszintes. Igás, hintós jellegéből adódóan szügye rendkívül széles, feltűnően jól izmolt. Mellkasa inkább dongás, mint mély, lapockája meredek. Fel és alkarja gazdagon izmolt. Ízületei, inai szárazak, szikárak, csontjai tiszták. Hátulsó lábai gyakran kardosak, elől-hátul előfordul a puha csüd. Küllemi jellegéből adódóan mozgása akciós. Általában szürke. Kisebb gyakorisággal előfordul a fekete, sőt a pej lipicai is.
A fajta eredete 800-ra nyúlik vissza, mikor Hispánia megszállására Gibraltárnál partra szálló mórok berber lovai spanyol földre léptek. A berber lovakat római eredetű, majd kora középkorban is kedvelt harci lovakkal keresztezték.
1580. május 19-én, a Habsburg világbirodalom aranykorában döntött úgy I. Ferdinánd fia, II. Károly, hogy felállít egy hercegi ménest Lipicán, a Trieszthez közeli karszton elterülő kis faluban. A cél egy olyan fajta kitenyésztése volt, amely nemcsak nagyszerű tulajdonságaival, hanem pompás megjelenésével is méltón képviseli a világ akkori legnagyobb birodalmának nagyságát.
A tenyésztés a kor divatjának megfelelően a fent említett spanyol lovakkal indult. A fajta őse 8 mén volt, amelyek vérvonala most is külön-külön elismert. A dán királyi ménesben született, de szintén spanyol Pluto nevű szürke mén 1774-ben került Lipicára. Pluto-t 1774-ben a nápolyi királyság legjobb spanyol fajtájú méneséből származó fekete Conversano követte. A csehországi Kladrubból 1783-ban érkezett a Favory nevű fakó mén, amely a modern fogatsportban kiemelkedő teljesítményt nyújtó Favory törzs őse. Spanyolországi spanyol ló a Favoryval együtt megvásárolt Maestos. 1803-ban vétel útján került a ménesbe a nápolyi pej, Neapolitano. Az 1800-as évek elején a Lipicán kialakult ménes sem tudta magát távol tartani az előző évszázadok kiemelkedő tenyészhatású fajtájától, az arabtól. A Siglavy törzsből származó arab mén bekerült a fajtába és Siglavy Capriola néven máig virágzó geneológiai vonalat alapított. Időközben kiegészült a lipicai törzs a magyar, illetve horvát-szlavóniai Incitató és a Tulipan geneológiai vonalakkal. A világon ezt a 8 vonalát ismerik el a fajtának.
Szerepe a fogatsportban, kisebb mértékben, mezőgazdasági igásmunkában és főleg a hobby-tenyésztésben van. Ők a híres Bécsi Lovasiskola még híresebb lovai. Különleges értéke, hogy 400 éve fajtatisztán tenyésztik. E tulajdonságain a lipicai lovat tenyésztők világszövetsége erősen tovább őrködik. |